Szukaj na tym blogu

piątek, 31 maja 2019

OSZUSTWA PAMIĘCI - JULIA SHAW







 "Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością"


W myśl  definicji pamięć to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń i informacji. Czy jednak wszystko to co pamiętamy lub co mamy wrażenie, że zapamiętaliśmy z przeszłości rzeczywiście się wydarzyło? Czy zapamiętane wydarzenia z dzieciństwa na pewno miały miejsce? Co jest faktem a co oszustwem naszej pamięci?
Na te i inne pytania odpowiada książka dr Julii Shaw, psycholog sądowej i światowej sławy badaczki natury pamięci ludzkiej. To fascynujące w jaki sposób nasz mózg może być oszukiwany, jak pamięta to co nigdy się nie wydarzyło i w jak wymyślny sposób kreuje te fałszywe wspomnienia.
"Oszustwa pamięci" to jednak nie tylko "wspomnieniowe anegdoty". To także poważna naukowa wiedza na temat ludzkiej pamięci wyłożona w czytelny i przystępny sposób. Dowiadujemy się z niej jak funkcjonuje nasz mózg i jak powstają nasze wspomnienia, dlaczego pamiętamy te a nie inne wydarzenia i co sprawia, że są one przywoływane z pamięci w tym a nie innym czasie. 
Fenomen ludzkiego mózgu to nie tylko zapamiętywanie - to także zbawienna umiejętność zapominania złych i traumatycznych przeżyć, podkoloryzowywanie i przeinaczanie faktów. Ten mechanizm obronny naszego mózgu sprawia, że bardzo często tragiczne wydarzenia z przeszłości są zastępowane miłymi wspomnieniami.

Mózg ludzki fascynuje mnie od dawna. Zawsze z ogromnym zainteresowaniem czytałam publikacje związanie z jego funkcjonowaniem. I tym razem było podobnie. Mimo, iż publikacje dotyczące tego najważniejszego organu człowieka nie należą do najłatwiejszych i nie są one książkami, które pochłania się w kilka wieczorów, to ponownie z ogromną fascynacją zanurzyłam się w omawiany temat. Dawkowałam go, analizowałam przeczytane treści i często o nim dyskutowałam. Bo nie ukrywam, że z publikacji dr Shaw dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Czytając "Oszustwa pamięci" bardzo często zastanawiałam się, jak wiele moich wcześniejszych wspomnień jest oszustwem i jak wiele z nich zostało wykreowanych na podstawie fałszywych skojarzeń, smaku, węchu, obrazu czy sytuacji.
Książka Julii Shaw składa się z dziesięciu rozdziałów, każdy z nich omawia inne szczegóły dotyczące funkcjonowania naszego mózgu oraz związane z nim zasady i koncepcje kształtowania się wspomnień. Pełno w nich faktów, przykładów, pytań i odpowiedzi. Autorka nie przytłacza nas niezrozumiałą dla czytelnika naukową wiedzą, wręcz przeciwnie wszystko jest przedstawione w fachowy i przystępny sposób. 
Myślę, że będę sięgała po tę książkę często. Ogromu wiedzy jaki ona w sobie zawiera, na pewno nie sposób przyswoić po jednorazowym jej przeczytaniu. To wartościowa i mądra publikacja, którą polecam nie tylko osobom zawodowo zafascynowanym ludzkim umysłem, ale też i tym czytelnikom, których ciekawi praca mózgu, pamięci i kształtowania się ludzkich wspomnień.

OCENA: 8/10



Za możliwość przeczytania książki dziękuję
 Wydawnictwu Amber

 

 

13 komentarzy:

  1. Rzadko sięgam po literaturę popularno-naukową i chyba i tym razem się nie skuszę, mimo Twojej bardzo pozytywnej recenzji ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej rozumiem :) Ja lubię sięgać po literaturę popularno-naukową pod warunkiem,że jest przystępnie napisana. Lubie wiedzieć ale żaden ze mnie naukowiec ;)

      Usuń
  2. Ja tez sie Asiu, skusze:), pasuje do moich zainteresowan. Ile my mamy wspomnien, ktore sa nie bardzo nasze. Czesto rodzice mowili - nie, to nie tak bylo i zmieniali automatycznie postrzeganie naszych wspomnien. Ciesze sie, ze jest to cos co jest napisane przystepnie. Jak mowisz takie rzeczy ciezko sie czasem czyta, i jak ktos to potrafi dobrze wytlumaczyc to jest to bardzo fascynujace. Tak samo jest z filmikami o funkcjonowaniu wspomnien i mozgu, niektorzy tak motaja. A jak trafilam raz na pewnego pana, ktory wyklada gdzies Kalifornii, to posluchalam wywiadu z mim calego, mimo ze byl dlugi, to mowil swietnie. dzieki za pomysl :) na ksiazke

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasiuna, naprawdę polecam Ci te książkę. Czytając ją analizowałam własną osobę i muszę przyznać, ze wiele mam w sobie takich fałszywych wspomnień. Mój mózg stworzył prawdopodobne historie, ale nie do końca prawdziwe. Np. historie, które powstały w mojej głowie odtworzone na podstawie fotografii z dzieciństwa. Nie miałam prawa pamiętać sytuacji, ale ona we mnie istnieje, już ją oswoiłam i przyjęłam jako pewnik. Mózg to fascynujący organ :)

      Usuń
  3. dokdladnie, ja mam wiele takich wspomnien ze zdjec z opowiesci, i one sa zywe, maja emocje. I jesli je mam to znaczy ze sa prawdziwe, i z nimi pracuje. Juz znalazlam po angielsku pdf . dzieki Asiunia

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że mogłabym się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy z tej książki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno tak! Ja czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem. Dla wszystkich chcących dowiedzieć się czegoś więcej o mechanizmie pamięci i kształtowaniu się wspomnień ta książka będzie fascynującą przygodą :)

      Usuń
  5. Książka raczej nie dla mnie, ale świetna recenzja :)
    Pozdrawiam, Pola :)
    www.czytamytu.blogspot.com Zapraszam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo mocno zainteresowałaś mnie tą pozycją. Będę miała ją na uwadze. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie Ci ją polecam. Znajdziesz tutaj dużo naprawdę fantastycznej wiedzy :)

      Usuń