Szukaj na tym blogu

wtorek, 9 lipca 2019

BIAŁA KRYPTA - MARIETTE LINDSTEIN

Mariette Lindstein jest szwedzką pisarką, która opierając się na własnym życiowym doświadczeniu podejmuje w powieściach temat działalności sekt. Jako młoda dziewczyna dołączyła do ruchu scientologicznego i była jego zażyłą wyznawczynią przez prawie 25 lat, pracując przez ten czas na wszystkich poziomach hierarchii tego kościoła. "Biała krypta" jest jej czwartą powieścią i jednocześnie pierwszą otwierającą nowy cykl thrillerów.

Dani i Alex są bliźniaczkami. Gdy miały szesnaście lat zostały porzucone przez rodziców, którzy wyjechali do Indii by wstąpić do sekty Ammata Kumar. Wychowywane przez ciotkę, siostrę matki, były zdane tylko na siebie. Łączyła je wyjątkowa więź, mimo że były swoimi przeciwieństwami. Dani była spokojna i zrównoważona, lubiła ciszę, spokój i swoje studia medyczne. Miała zwykłe dziewczęce plany na przyszłość i tej przyszłości nie mogła się już doczekać. Alex natomiast była szalona i pyskata, nie stroniła od imprez i przygodnych znajomości. Liczyło się dla niej tylko tu i teraz. Straciły w życiu już tak wiele, nie przypuszczały, że stracą jeszcze więcej. Pewnej nocy świętojańskiej Dani zostaje porwana. Policjanci, początkowo bardzo zaangażowani w śledztwo, z czasem, z braku jakichkolwiek śladów, stracili wiarę w pozytywne zakończenie poszukiwań. Alex jednak czuła, że jej siostra żyje, wiedziała, że została ona porwana i uwięziona. Więź łącząca obie siostry sprawiła, że w sprzyjających okolicznościach nachodziły ją wizje otoczenia, w którym przebywała Dani. Po zniknięciu siostry Alex przechodzi załamanie nerwowe i tylko myśl o powrocie siostry trzyma ja przy zdrowych zmysłach. Wie, że aby zacząć działać, musi iść do przodu. Na jej drodze los postawił jednocześnie dwóch mężczyzn. Poznanego w dniu wyjścia ze szpitala uroczego i przystojnego architekta Jima oraz Carla, atrakcyjnego współwłaściciela ekskluzywnej firmy randkowej, w której dziewczyna podejmuje pracę. Od tej chwili w życiu Alex zaczynają się dziać niepokojące rzeczy.......

"Biała krypta" to pełen przemocy thriller opisujący działalność międzynarodowej sekty, której członkowie są szanowanymi, wpływowymi i bogatymi obywatelami. Autorka, bazując na własnych doświadczeniach, bez znieczulenia, przedstawia brutalne zasady działania organizacji opartej na władzy i podporządkowaniu się. Ukazuje sposoby manipulacji, stosowane praktyki zniewolenia psychicznego i fizycznego. Stara przepowiednia, która jest przyczynkiem do rozgrywających się współcześnie wydarzeń, uświadamia nam, że mimo, iż żyjemy w nowoczesnych czasach, to jednak kult starych wierzeń, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, bardzo głęboko tkwi w zmanipulowanych umysłach ludzi, dla których życie ludzkie nie ma żadnego znaczenia.

"Biała krypta" to moja pierwsza powieść tej autorki. To sprawnie napisany niepokojący thriller, który czyta się naprawdę bardzo szybko. Mimo, iż jest to prawdziwy wyzwalacz emocji, to jednak ja nie do końca dałam porwać się tym wszystkim uczuciom. Odrobinę raził mnie kontrast pomiędzy światem Dani a Alex. Ta swoboda i łatwowierność siostry, która z jednej strony szaleńczo pragnie odszukać bliźniaczkę, a z drugiej zatraca się w swoim nowym życiu. Miałam nadzieję, że to właśnie porwana Dani i jej życie w niewoli będzie w powieści na pierwszym planie. Jednak to na Alex skierowane były wszystkie światła, życie Dani po porwaniu, mimo że sukcesywnie pokazywane, to jednak pozostawało w cieniu. Autorka przede wszystkim skupiła się na siostrzanych relacjach i tej niewidzialnej więzi, która łączy bliźnięta. W powieści poznajemy początki działalności i współczesny obraz sekty, a przede wszystkim rytuał spełnienia przepowiedni, mnie jednak mimo wszystko, brakowało głębszego spojrzenia na strukturę i relacje w społeczeństwie tej organizacji.
Mimo tych niedociągnięć powieść Mariette Lindstein uważam za ciekawą lekturę i wartą polecenia. Ja sama chętnie sięgnę po wcześniejsze jej książki, bowiem niewielu jest autorów, którzy w swoich powieściach poruszają tematykę sekt i ich oddziaływanie na ludzi we współczesnym społeczeństwie. 

OCENA: 7/10Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Bukowy Las


10 komentarzy:

 1. Bardzo zaciekawiła mnie fabuła, więc zapisuję sobie tytuł. 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniale! Bardzo mnie ciekawi Twoja opinia na jej temat :)

   Usuń
 2. Nie czytałam jeszcze thrillera, którego akcja kręciłaby się wokół sekt. Zapisuję sobie tytuł, mimo niedociągnięć, o których wspominasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty możesz na te niedociągnięcia zupełnie nie zwrócić uwagi :) mnie rozszerzeń pewnych wątków brakowało, co nie oznacza wcale, że inni też na tym polu poczują niedosyt ;) czekam zatem na Twoje wrażenia :)

   Usuń
 3. Nie słyszałam o tej autorce, ale zaciekawiło mnie, że podejmuje tematy działalności sekt. Zapisuję tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że książka Cię zainteresowała. Tym bardziej, że autorka porusza tematy rzeczywiście rzadko pojawiające się w powieściach.

   Usuń
 4. Jestem szczerze zainteresowana

  OdpowiedzUsuń