Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 2 września 2019

KREWNI - PIOTR GÓRSKI
"Ludzie, którzy patrzą, widzą. Zwłaszcza ci patrzący nocami"


Po książki Piotra Górskiego sięgam zawsze z ogromną przyjemnością. "Krewni" to moje trzecie spotkanie z twórczością tego autora i jednocześnie trzecia cześć serii z fenomenalnym komisarzem Sławomirem Krukiem w roli głównej. Kryminały Piotra Górskiego to dla mnie zawsze gwarancja wspaniałej lektury (wcześniejsze części Kruk  Gorszy)

W jednym z gdańskich domów znaleziono zwłoki młodej kobiety Barbary Malewskiej. Została ona uduszona a jej prawa dłoń odcięta, umyta i włożona pod policzek ofiary. Komisarz Sławomir Kruk w trakcie czynności śledczych odkrywa, że kobieta wpadła na ślad pewnej tajemnicy, a także powiązana była z niedawnymi tragicznymi wydarzeniami, przez które jej wuj trafił do więzienia za zabójstwo włamywacza. Okazało się także, że to co wydarzyło się w niedalekiej przeszłości nie było przypadkowe, a wszyscy uczestnicy tych wydarzeń byli wzajemnie ze sobą powiązani. Komisarz Kruk musi jak najszybciej rozwiązać tę skomplikowaną zagadkę, co nie jest sprawą łatwą, bowiem ani rodzina ofiary ani podejrzanych o wcześniejsze włamanie, nie chce współpracować z Policją. Sprawy się komplikują a ofiar przybywa. Komisarz Kruk musi się spieszyć, by rozwiązać tę zagadkę, nim to krewni ofiary dopadną mordercę.

Piotr Górski i tym razem nie zawiódł. Kryminalna intryga wciąga czytelnika już od samego początku. Stopniowo odsłaniane elementy tej skomplikowanej układanki nie pozwalają ani na sekundę dekoncentracji. Czujność i trafne połączenie wątków są w tym przypadku bardzo ważne, bowiem to wszystko co rozgrywa się na współczesnej scenie dotyczy także przeszłości i jest z nią bardzo mocno powiązane. Całość jednak, mimo że pozornie skomplikowana jest logiczna i spójna. Nie zawiódł także główny bohater  - Komisarz Sławomir Kruk. Dobry, ale nie kryształowy glina, który jak wszyscy kryminalni bohaterowie ma swoje osobiste problemy. Komisarz Kruk jest bezkompromisowym perfekcjonistą, wyczulonym na krzywdę ludzką, czujnym i inteligentnym policjantem. "Krewni" to dobrze napisany kryminał z doskonałymi dialogami. Nie znajdziemy tutaj rozwlekłych do granic możliwości wątków, ani nic nie wnoszących do śledztwa historii pobocznych. Wręcz przeciwnie, krótkie rozdziały, z których składa się powieść, zawierają tylko istotne dla całości elementy. Jednym słowem, klasa sama w sobie.

Piotr Górski powieścią "Krewni" obronił swoją pozycję. Nadal jest, w moim prywatnym rankingu, jednym z najlepszych polskich "kryminalistów". Wszystkie trzy napisane przez autora książki z tej serii gorąco polecam :)


"Te okropne rzeczy robią zwykli ludzie zwykłym ludziom"


OCENA: 8,5/10

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję wydawnictwu HarperCollins


11 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, ale skoro Tobie tak bardzo się podoba t,o koniecznie muszę poznać Jego twórczość. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie sięgnij po książki Piotra Górskiego. Pierwszą z serii jest "Kruk", kolejną "Gorszy". Ja już nie mogę doczekać się kolejnej, niestety autor pracuje własnym tempem, więc przyjdzie mi uzbroić się w cierpliwość ;)

   Usuń
 2. Ostatnio na rynku pojawia się tyle fajnych kryminałów/thrillerów, że ciężko wyłapac naprawdę dobre pozycje. Dzięki, że co chwile podsuwasz Nam coś wartościowego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią poznam twórczość autora. To może być książka dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci serdecznie tego autora - naprawdę warto poznać Jego książki :)

   Usuń
 4. Książek tego autora chyba nie miałam jeszcze okazji poznać, a ta zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam :) Warto poznać twórczość tego autora.

   Usuń
 5. Autor nie był mi znany, ale uwierzę ci na słowo, że tworzy porządne kryminały ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jego kryminały to naprawdę kawał dobrej roboty.

   Usuń
 6. czytałam, podobała mi się! Świetne dialogi! :) Muszę teraz koniecznie nadrobić dwa pozostałe tomy ;)

  OdpowiedzUsuń