Szukaj na tym blogu

środa, 29 kwietnia 2020

TEGO CI NIE POWIEDZIAŁAM - KELLY RIMMER
"Czas ma to do siebie, że rozmywa kształty naszych wspomnień, jednak niektóre z nich są zbyt wyraziste 
i nie bledną z biegiem lat"

Nieczęsto sięgam po literaturę wojenną. Mimo, iż historie w niej zawarte są w większości fikcją literacką, to jednak tło ich wydarzeń jest jak najbardziej prawdopodobne. Tym razem zaciekawiło mnie to, że o wojennej rzeczywistości w okupowanej Polsce pisze australijska autorka powieści obyczajowych dla kobiet. Skąd pomysł, jak tego dokonała nie zakłamując historii naszego kraju i dlaczego właśnie tam postanowiła umieścić losy swoich bohaterów?
Okazało się, że cała rodzina autorki wywodzi się od zaledwie dwojga ludzi, pary polskich katolików, dziadka i babci od strony matki, których wojna zmusiła do opuszczenia ojczyzny i poszukaniu nowego domu. Tym nowym domem okazała się Australia. Kelly Rimmer bazując na wojennych wspomnieniach swoich dziadków, a także na głębokiej analizie wspomnień innych Polaków żyjących pod okupacją niemiecką i kilkutygodniowych poszukiwaniach i badaniach losów rodziny na miejscu w ojczyźnie swoich przodków, stworzyła piękna i wzruszającą powieść o głębokiej miłości i poświęceniu.
W roku 1942, w syberyjskim obozie młoda kobieta składa przysięgę małżeńską. W Europie szaleje wojna, w obozie szerzą się choroby i głód. Jednak ci młodzi ludzie wiedzą, że muszą podjąć taką a nie inną decyzję, nie wiedzą jednak, że ta decyzja zaważy na całym ich życiu, a kłamstwo leżące u jej podstaw zostanie ujawnione dopiero w następnym stuleciu. 
Ponad siedemdziesiąt lat później mieszkająca w Stanach Zjednoczonych dziewięćdziesięciopięcioletnia Hanna trafia do szpitala po udarze. Z trudem komunikuje się ze światem ale jest świadoma, że są to jej ostatnie chwile życia. Przez te wszystkie lata skrywała przed światem bolesną prawdę. W ostatnim życzeniu prosi swoją wnuczkę Alice, by ta pojechała do Polski i odnalazła miejsca i ludzi z jej przeszłości, i  odkryła co stało się z miłością jej życia Tomaszem Śląskim.

Dwie dzielne kobiety, dwie historie ich niełatwego życia. Babcia i wnuczka. Kłamstwo, tajemnice, miłość i poświęcenie. Autorka naprzemiennie opowiada nam wojenną historię życia Aliny (Hanny) i zmagania z niełatwą codziennością jej wnuczki Alice. Obie silne, uparcie dążące do celu, trochę niepokorne, ale lojalne, o wielkim sercu. Kiedy Alice odkrywa wielką tajemnicę przeszłości babci, odkrywa także całą historię własnego pochodzenia i znaczenie takich słów jak odwaga, lojalność, honor i poświęcenie. 
"Tego ci nie powiedziałam" to przepiękna opowieść, która wciągnęła mnie w swój wir od pierwszych rozdziałów. Z zapartym tchem czytałam historię wielkiej miłości Aliny i Tomasza. Dramatyzm czasów w jakich przyszło im żyć, bestialstwo wojny, walka o przetrwanie, głód, obezwładniający strach i groźba utraty życia, to codzienna rzeczywistość ich rodzin. Decyzje jakie przyszło im podjąć zaważyły na losie nie tylko ich samych. Na naszych oczach rozegra się niejeden życiowy dramat, niejedno życie zostanie brutalnie przerwane, ale też i niejedno ocalone. 

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy jaką wykonała autorka. Polska okresu okupacji hitlerowskiej to nie jest łatwy do opisania temat, a Kelly Rimmer zrobiła to naprawdę doskonale i z ogromnym wyczuciem. Niczego nie upiększa, niczego nie pomija, niczego nie ukrywa. I mimo tego, iż mam świadomość, że ta powieść nie jest dokumentem historycznym, ale fikcją literacką, to tło wydarzeń i przedstawiona w niej wojenna rzeczywistość dostatecznie ukazuje światu bestialstwo i okrucieństwo wojny. 
"Tego ci nie powiedziałam" to książka, która po jej zakończeniu nadal pozostaje w naszych myślach. To wzruszająca historia, którą długo będzie się pamiętało. To opowieść, którą należy przeczytać.

OCENA: 9/10

Za możliwość przeczytania powieści dziękuję Wydawnictwu Znak Horyzont


19 komentarzy:

 1. Pozycja bardzo mnie zaciekawiła. Zapisuję tytuł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam :) Na pewno spodoba Ci się ta historia.

   Usuń
 2. Książka już na mnie czeka i dzięki Twojej recenzji, przeczytam ją szybciej, niż planowałam.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłej lektury :) wierzę, że książka Ci się spodoba.

   Usuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, zapowiada się ciekawie :)
  pozdrawiam, Pola.
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie historię, więc chętnie poznam tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ta historia bardzo się podobała, wiec myślę, że i Tobie przypadnie do gustu :)

   Usuń
 5. Ja od czasu do czasu beletrystyke wojenna czytam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To koniecznie sięgnij po te powieść :) myślę, że Ci się spodoba.

   Usuń
 6. Bardzo często sięgam po literaturę wojenną. Tej książki też jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ocena wysoka i recenzja zachęcająca, ale ja tak jak Ty - nieczęsto sięgam po literaturę wojenną. Zwyczajnie jej nie lubię, nudzi mnie. Dlatego mimo wszystko podziękuję i będę czekać na kolejną recenzję, która może bardziej trafi w mój gust :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzadko sięgam po książki wojenne ale wydaje mi się ciekawa, na pewno przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłej lektury :)wierzę, że spodoba Ci się ta historia :)

   Usuń
 9. Interesująca książka na pewno się za nią zabiorę.

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń